מפת אתר שליחה לחבר הוסף למועדפים הפוך לדף הבית

מהו וירוס CMV

CMV Cytomegalo virus 
CMV
בהריון

נגיף הציטומגלו, ה- CMV הינו וירוס שכיח ביותר, אשר אצל אנשים בריאים שאינם בהריון, אינו מעורר דאגה או התייחסות מיוחדים. 80% מהמבוגרים נחשפו לנגיף זה במהלך החיים. ההדבקה העיקרית ב – CMV מתרחשת בגיל הילדות, בגני ילדים ובמעונות יום, דרך מגע עם נוזלי גוף כגון שתן, רוק, דמעות ודם.

כאשר ילדים או מבוגרים ללא מחלות רקע משמעותיות, נדבקים ב – CMV הם לרוב אינם מפתחים מחלה חמורה, אלא מספר ימים של הרגשה כללית רעה, חום וחולשה, שחולפים באופן עצמוני ואינם מסוכנים.

המשמעות הרפואית העיקרית של CMV באה לידי ביטוי כאשר אישה נדבקת בוירוס, בפעם הראשונה בחייה במהלך הריון. במקרה כזה קיים סיכון של כ – 40% לכך שגם העובר יידבק בנגיף. כ – 10% מהעוברים שנדבקו בו ברחם, עלולים להיפגע ממנו ולהיוולד עם סיבוכים ארוכי טווח בדרגות חומרה שונות.

סיכונים וסיבוכים אפשריים לעובר שנדבק ברחם ב – CMV כוללים: הפרעה בגדילה תוך רחמית, הפרעה בהתפתחות המח ולכן היקף ראש קטן, חרשות, פיגור שכלי, פגיעה בכבד, בעיות ראייה ועוד.

כ – 90% מהיילודים שנדבקו ב – CMV ברחם נולדים בריאים, אבל כ – 10% מהם,עלולים לפתח הפרעות שמיעה, התפתחות ובעיות נוספות בהמשך חייהם, לרוב עד גיל שנתיים.

חשוב להבין כי לא כל מי שנחשפה ל – CMV בהריון תלד תינוק פגוע, כי לא תמיד יש הדבקה של העובר בוירוס ולא כל העוברים שנדבקו ב - CMV, יפתחו מחלה.

במקרה בו יש הדבקה אימהית חוזרת ב CMV במהלך ההריון, כלומר זיהום חוזר אצל אישה שכבר נחשפה בעבר לנגיף, הסיכונים לעובר נמוכים משמעותית ונחשבים למועטים ביותר.

כיום לא קיימת המלצה ברורה לבצע בדיקת CMV אצל כל אישה הרה. אחת הסיבות לכך הינה התוצאות אשר לעיתים קרובות אינן חד משמעיות.

נשים שמבצעות בדיקות דם במטרה להבין האם הן נחשפו לציטומגלו יכולות לקבל את התשובות הבאות:

IgM שלילי אין מחלה פעילה. במצב זה אין סיכון להעביר את הוירוס לעובר. קיימות היום שתי שיטות מקובלות לבדיקה זו. האחת פחות מדוייקת וכאשר היא יוצאת חיובית, המעבדה מבצעת באופן שגרתי בדיקה נוספת בשיטה השניה המדוייקת יותר. לכן בחלק מהתשובות מופיעה האמירה נבדק בשיטה נוספת והתוצאה שלילית. המשמעות היא ש CMV IgM שלילי.

IgG שלילי המשמעות היא שלא היתה חשיפה לנגיף. במקרה זה, מומלץ לנשים בהריון להימנע ממגע עם נוזלי גוף של ילדים כדי להפחית את הסיכון להידבק במהלך ההריון. כמו כן, במידה והיתה מחלת חום בהריון, חשוב ליידע את הרופא המטפל ולשקול לבצע בדיקה חוזרת של נוגדנים לנגיף כעבור שבועיים שלושה, כדי לוודא שלא היתה הדבקה. במקרה בו יש CMV IgG שלילי, יש הממליצים לחזור על הבדיקה כל מספר חודשים כדי לוודא שלא היתה הדבקה במהלך ההריון.

IgM
שלילי ו IgG חיובי המשמעות היא שהיתה חשיפה לוירוס, אבל לפני ההריון ואין צורך בברור נוסף. אין מחלה פעילה ואין סיכון להעברה של CMV ליילוד. במידה ותהיה חשיפה נוספת לנגיף במהלך ההריון, הסיכון לעובר נמוך ביותר.

IgM חיובי ו - IgG חיובי המשמעות היא שהיתה הדבקה ב CMV. על פי תשובה זו לא ברור מתי היתה ההדבקה והאם עדיין יש סכנה להדביק את העובר. לאחר הדבקה, IgM יכול להישאר חיובי בדם האם למשך חודשים רבים וזה לא מעיד על סיכון להדבקה של העובר ולכן לא בהכרח בעייתי בהריון. כדי לנסות לדעת מתי היתה ההדבקה ניתן לבצע בדיקה נוספת הנקראת Avidity. אם ההדבקה היתה לפני חודשים רבים ה CMV avidity יהיה גבוה ואם ההדבקה היתה לאחרונה, ה CMV avidity יהיה נמוך. יכולת הבדיקה לתת תזמון מדוייק של ההדבקה ב CMV מוגבל ולכן היא לא תמיד עוזרת בקבלת החלטות. במקרים בהם יודעים בוודאות שההדבקה היתה שישה חודשים או יותר לפני ההריון, הסיכון להדביק את העובר כמעט ואינו קיים.

כאשר קיים חשש להדבקה של הרה נגיף ציטומגלו, ניתן לבדוק האם העובר נדבק. בחלק קטן מהמקרים, בעיקר כאשר ההדבקה היתה בשלבים מוקדמים של ההריון, ניתן לראות מאפיינים של פגיעה עוברית גם בבדיקות אולטרה סאונד, אולם זהו אינו מדד מדוייק להדבקה.

כדי לדעת אם העובר נדבק ב CMV מקובל לבצע דיקור מי שפיר ולבדוק האם העובר מפריש את הוירוס. לבדיקה זו מהימנות מאד גבוהה. היא צריכה להתבצע אחרי שבוע 21 להריון ולאחר 6-8 שבועות מהמועד בו חושדים שהיתה ההדבקה בוירוס וזאת כדי להבטיח שאם העובר אכן נדבק ב CMV, הבדיקה תאבחן את הוירוס.

סוגיית ה CMV בהריון מורכבת ולכן במידה ומתעורר ספק לגבי חשיפה לוירוס סביב הריון, מומלץ להתייעץ עם רופא שתחום התמחותו הוא הריונות בסיכון גבוה או רפואת האם והעובר.
ייעוץ אישי חשוב כדי לקבל תשובה מהימנה שתאפשר לקבל החלטות מושכלות באשר להמשך ניהול ההריון. חשוב להבין כי לא בכל מקרה של הדבקה אימהית ב
CMV גם העובר נפגע וכי יש בדיקות מהימנות בעזרתן ניתן ללמוד על מצבו של העובר מבחינת ההדבקה ב CMV.

שליחה לחבר

דוא"ל למשלוח:
שם השולח:
הערות:
רופאת נשים - מרפאה גניקולוגית פרטית בשדה ורבורג (ליד כפר סבא). ניתן לפנות לד"ר בירון במייל: dr@talbiron.co.il. להזמנת תורים ניתן להתקשר 03-5117668 או לקבוע תור ישירות באינטרנט
התכנים המופיעים באתר זה נועדו לספק מידע כללי בלבד ואינם בגדר עצה רפואית, חוות דעת מקצועית, או תחליף להתייעצות אישית עם רופא מומחה. כראוי לתכנים בתחומי הרפואה, הנם תלויים בנסיבותיו ובעובדותיו של כל מקרה, ולכן יש להתייחס אליהם במידת הזהירות הנדרשת. כל החומר באתר זה מוגן על ידי חוקי זכויות היוצרים בארץ ובעולם ואין להעתיק כל חומר מאתר זה בכל דרך שהיא ללא קבלת ‫רשות בכתב ומראש מדר' טל בירון-שנטל.

מרפאת נשים | רופאת נשים | רפואת נשים | ד"ר טל בירון שנטל | גניקולוגית | אתרים מומלצים | רפואת האם והעובר | מי שפיר | הריון בסיכון גבוה | איפה ללדת | 
אתר זה מתוחזק ומופעל עי פלוטו בניית אתרים